Ordet & Israel Discipelskolen Joffi
LOGIN
Hvem er vi?ArtiklerMedieArbejdet i IsraelArbejdet i DanmarkButikGiv en gaveKontaktEnglish
Hvem er vi?
Hvem er vi?
Fokus
 
 

Avis-debat: ’Kristne Israels-venner styrker islamisternes had til Israel’

Fredag den 30. juli 2010


De sidste par dage har der været en debat i Kristeligt Dagblad om Israels kristne venner. Onsdag skrev Leif Munksgaard, at kristne Israels-venner, der tror på de bibelske profetier, bærer en del af skylden for islamisternes ønske om at udslette Israel.

Især tager Leif Munksgaard afstand fra forventningen om, at der igen skal bygges et jødisk tempel på Tempelbjerget. Han beskylder kristne Israels-venner for at »arbejde sammen med jøder for at ødelægge de to moskéer på "tempelpladsen"«.
 
Denne kritik bliver i dagens udgave af avisen afvist af Ole Andersen, generalsekretær i ’Ordet og Israel’.
 
Han skriver, at Munksgaards indlæg er urimelig i sin beskrivelse af både jøder, kristne Israels-venner og spørgsmålet om de palæstinensiske flygtninge.
 
Særligt angriber Ole Andersen Munksgaards påstand om, at kristne Israels-venner skulle bære en del af skylden for islamisternes ønske om at udslette staten Israel.
 
»Når det sunnimuslimske Hamas i sine skrifter begrunder kravet om Israels udslettelse, har det intet overhovedet med kristne at gøre. Det skyldes derimod Hamas' teologiske opfattelse af, at Palæstina af Allah for evigt er givet til muslimerne. Selve Israels eksistens er derfor i strid med Allahs vilje og i bund og grund en blasfemi.

Præcis det samme gælder Irans shiitiske præsident, Mahmoud Ahmadinejad. Når han i sine interview argumenterer for staten Israels udslettelse, sker det med henvisning til, at Israel er en blasfemisk kræftsvulst på jorden, som Allah kræver, at alle rettroende muslimer skal skære væk.

FORDI HAMAS' og Ahmadinejads tankegang bunder i deres forståelse af islam, ville den ikke ændres, om så alle palæstinensiske flygtninge fik lov at vende tilbage, alle jødiske bosættelser lå øde, eller alle kristenmand var døde! Kravet om Israels udslettelse bunder nemlig i islamisternes forståelse af islam. Derfor er det horribelt, at Munksgaard giver kristne og jøder skylden for det islamistiske had til Israel!«
 

Ole Andersens svar på: http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/375329:Debat--Urimeligt-angreb-paa-kristne-og-joeder?all=1.


Skrevet af: Ole Andersen

Gå til "Fokus"-arkivet.


Skriv kommentar
Navn
Email
Kommentar
Du skal have javascript aktiveret for at kunne afgive en kommentar

1 kommentar
Tak for dit indlæg, Ole. Jeg sad nærmest og ventede på den. Guds fred.
Venlig hilsen
John
2010-07-31, 16:05:17
  Værktøjer  
  Tip en ven Print artikel  
  Aktuelt RSS  
  Eksplosion i forbudt Hizbollah-våbenlager
06. september 2010
En eksplosion ødelagde i fredags en bygning i en landsby i Sydlibanon. Lokale indbyggere fortalte ti... Læs mere

 
  Iran skændes med Egypten, og Hizbollah og Hamas raser over fredsforhandlingerne
04. september 2010
De genoptagede direkte fredsforhandlinger mellem Israel og det Palæstinensiske Selvstyre på Vestbred... Læs mere

 
  Israel og det Palæstinensiske Selvstyre indleder direkte fredsforhandlinger
02. september 2010
Onsdag var den amerikanske præsident Barack Obama vært for et topmøde, der markerede den officielle ... Læs mere

 
   
Forside BeadcrumbPath Hvem er vi? BeadcrumbPath Fokus BeadcrumbPath Avis-debat: ’Kristne Israels-venner styrker islamisternes had til Israel’ BeadcrumbPath
Fakta om ordet & israel Støt arbejdet
Ordet og Israel er en kristen, dansk bevægelse. Vi driver dels et arbejde i Danmark og dels et arbejde i Israel. I Danmark medvirker Ordet og Israels ansatte med forkyndelse og undervisning ved gudstjenester,
møder og andre arrangementer. I Israel driver Ordet og Israel et socielt-diakonalt hjælpearbejde (Yad va Lev), et arbejde blandt unge danskere (Joffi) samt en Discipelskole i Tiberias.