Flere bosætterangreb, men mindre efterforskning

Der er ingen tvivl om, at der den seneste tid har været en markant eskalering, når det gælder ekstremistiske israelske bosætteres angreb og chikane mod palæstinensere på Vestbredden. Det viser blandt andet tal fra den israelske hær. Der har også været flere eksempler på, at bosættere har rettet deres angreb mod israelske soldater.

Volden har fået flere israelske ledere til at reagere. Præsident Isaac Herzog har sagt, at det er »chokerende« og at »alle myndigheder må handle beslutsomt for at bekæmpe fænomenet«. Senere har hærchef Eyal Zamir fordømt angrebene og sagt, at IDF »ikke vil acceptere, at et kriminelt mindretal ødelægger det for det lovlydige flertal«.

Og søndag kom så selveste premierminister Netanyahu på banen og sagde, at Israel »vil slå hårdt ned på angrebene mod israelske soldater og palæstinensere, fordi vi er en nation med love, og sådan en nation handler efter de love.« Han sagde også, at gerningsmændene er »et mindretal, som ikke repræsenterer det store samfund af lovlydige og loyale bosættere«.

 

Tallene viser udvikling

Både FN og Israel har tal for, hvor mange voldelige episoder der har været, og hvor mange der bliver efterforsket af myndighederne. FN’s tal er noget anderledes end Israels – men uanset hvilke tal man kigger på, så ser man, at volden er eskaleret.

Ifølge FN blev der i oktober begået 264 bosætter-angreb, hvilket er rekord siden 2006 – og i 2025 er der begået 1.500.

Israels hær har »kun« registreret 86 voldelige episoder i oktober og 704 i hele 2025. I oktober sidste år var der til sammenligning  25 tilfælde ifølge hæren.

 

Overfalder soldater og sætter ild til moske

Et af de seneste tilfælde er, at bosættere ifølge lokale palæstinensere satte ild til en moske i den palæstinensiske landsby Deir Istiya. Billeder viser, at der på mosken er skrevet graffiti med budskaberne: »Vi vil tage hævn igen« og »Vi er ikke bange for Avi Bluth« (en leder fra hæren, der har fordømt bosættervold).

Og tirsdag den 11. november satte bosættere ild til lastbiler mellem Tulkarm og Nablus. Israelske soldater arresterede flere, og efterfølgende udtalte hæren, at flere soldater var blevet overfaldet af bosættere.

Det var dermed en af de relativt få gange, hvor bosættere blev arresteret. Tallene viser nemlig, at under den nuværende sikkerhedsminister, Itamar Ben Gvir, er antallet af sager, der efterforskes, faldet markant. Siden 2023 er antallet af efterforskede sager faldet med 73 procent.

I år har politiet åbnet 60 sager. I 2024 var det 150, og i 2023 var det 235.

Fra 2005 og til 2024 er det kun cirka 6 procent af sagerne, der har ført til sigtelser (ifølge ngo’en Yesh Din).