Stor forvirring: Israel siger, at Hamas lyver om påståede drab på civile
Organisationen ved navn Gaza Humanitarian Foundation, der nu er ansvarlig for uddelingen af mad til de civile palæstinensere i Gaza, har fået en meget dramatisk start på tilværelsen.
Ifølge Hamas har der både søndag, mandag og tirsdag været affyret skud mod civile palæstinensere, der var på vej efter mad. Henholdsvis 31, 3 og 27 personer blev – ifølge Hamas – dræbt. Men det afviser Israel. Hærens talsmand sagde på et pressemøde tirsdag: ”Denne uge er det blevet påstået, at IDF skyder mod civile ved uddelingsstederne. Det er løgn, og det er et ekko af Hamas-propaganda. Hamas udsender falsk information, hvilket desværre bliver brugt af nogle internationale medier uden at blive verificeret.«
IDF har dog sagt, at de tirsdag har affyret skud mod personer cirka 500 meter fra et af uddelingsstederne. Først affyrede de varselsskud, men personerne fortsatte hen mod soldaterne ad en vej, hvor de ikke måtte befinde sig. Ifølge IDF fortsatte de ”på en truende måde”, og det førte altså til, at der også blev skudt mod personerne.
Lige nu undersøger IDF hændelserne. En talsmand fra hæren sagde tirsdag til mediet Axios, at det tyder på, at nogle civile palæstinensere, som var på vej hen til uddelingsstedet for at få mad, kom på afveje og ved en fejl tog en forkert rute hen mod uddelingsstedet.
På forhånd havde FN og nødhjælpsorganisationer advaret om, at der kunne opstå den slags kaos omkring uddelingen. Der er cirka 2 millioner civile palæstinensere, som indtil nu har skullet hente mad ved blot tre uddelingssteder. Så det er ikke så underligt, at der har været stor forvirring og kaos.
Det er stadig svært at sige med sikkerhed, hvad der er sket. Men der er flere eksempler på, at medier har måttet korrigere dækningen efter først at have videregivet oplysningerne fra Hamas. Washington Post og BBC har begge korrigeret deres dækning.
Washington Post har slettet et opslag og redigeret en artikel, fordi det ikke lever op til mediets egne standarder, skriver de. Blandt andet skriver de, at det ikke fremgik, om påstanden om de 31 dræbte var noget, der kom fra Hamas, eller om det var verificeret af Washington Post – hvilket det altså ikke var.
BBC måtte også indrømme, at videomateriale, som angiveligt viste ”massakren” ved uddelingsstederne, viste sig at været fra et helt andet sted i Gaza og på et andet tidspunkt.
IDF har også offentliggjort videoklip fra droneoptagelser, der viser maskerede mænd (det antydes, at det er Hamas) der skyder mod civile, der har hentet mad (det skete ved byen Khan Younis i Gaza).
Flere anklager Hamas for at stå bag
Onsdag citerer Kristeligt Dagblad en israelsk ekspert i palæstinensiske forhold, Jack Hugi, som siger, at »det er Hamas selv, der angriber de civile palæstinensere i et desperat forsøg på at forhindre dem i at nå frem til den fælles israelsk-amerikanske uddeling af nødhjælp«. Og der da heller ikke nogen tvivl om, at Hamas har et stort ønske om at få den nye uddelings-metode til at kollapse. Hamas har selv advaret palæstinensere og sagt, at de ikke skal tage imod mad fra GHF. Kristeligt Dagblad citerer dog også en civil palæstinenser, som i en talebesked siger, at han oplevede, at der blev åbnet ild ”fra kampvogne og andet”, og at han så døde og sårede.”
Organisationen Center for Peace Communications (som blandt andet står bag Youtubefilm-serien ”Whispered in Gaza”) postede 2. juni en video med en mand fra Gaza, som siger, at det er Hamas, der står bag angrebene mod de civile. Han peger på, at USA og Israel netop ønsker, at uddelingsmetoden skal fungere, mens Hamas ønsker det modsatte. Han siger, at Hamas er vrede over, at der de seneste dage har været mange videoklip med palæstinensere, der takker USA for nødhjælpen og fordømmer Hamas. »Hamas er villige til at dræbe os, torturere os og sulte os,« siger han.
Se vidnesbyrd fra palæstinenser i Gaza
En dårlig start uanset hvad
Der er altså umiddelbart ikke nogen beviser for, at Hamas’ påstande om, at IDF har majet sultne palæstinensere ned. Men samtidig har IDF altså indrømmet, at der i et enkelt tilfælde er blevet affyret skud mod personer ret tæt på et uddelingssted. Og onsdag har GHF da også valgt at lukke uddelingsstederne for at kunne øge sikkerheden. Samtidig har et af de firmaer, der hjælper med at organisere uddelingen, trukket sig.
Så selvom Hamas’ påstande altså meget vel kan være løgn, så er det ikke ensbetydende med, at GHF har fået en god start. Langtfra.
Et af målene var at dæmpe det internationale pres på Israel ved at dele nødhjælp ud, samtidig med at man undgik, at Hamas stjal nødhjælpen. Indtil videre har den nye metode nærmere øget det internationale pres.