Kom med Ole Andersen på Bibelkursus i det danske hus
Når Israels land levendegør Bibelen
30. maj til 6. juni tager Ole Andersen på opdagelsesrejse igennem flere skrifter i Bibelen og du kan komme med. Vi skal også ud at opleve Bibelens jødiske baggrund, dens historie og geografi på første hånd.
Hver dag begynder med bibelundervisning i Det Danske Hus efterfulgt af undervisning on location. Her går turen bl.a. til Tel Dan, Nazaret og steder ved Genesaret Sø.
Thomas og Anja Enevoldsen er kursusledere. De har stor erfaring med Israel fra deres tid som ledere af Ordet og Israels arbejde i Tiberias. De sørger for at planlægge meget af det praktiske før og under kurset. Det betyder, at man som kursist har god tid til at fordøje de mange indtryk uden at skulle tænke på planlægning, transport, madlavning, drikkepenge osv.
Værd at vide om kurset:
Dato: 30. maj til 6. juni 2026
Pris: 8.500 kr. Prisen inkluderer ikke flybilletten og transport mellem lufthavnen og Det Danske Hus (Ordet og Israel vil være behjælpelig med at tilrettelægge transporten til og fra lufthavnen). Al øvrig transport i Israel, alle entreer, fuld pension og overnatning i Det Danske Hus er inkluderet.
Rejseledere: Thomas og Anja Enevoldsen
Underviser: Ole Andersen
Tema: »Når Israels land levendegør Bibelen«
Rebekka og Krista Andersen er i køkkenet og sørger for dejlig mad
Tilmelding: Senest 1. maj
Der er plads til 18 deltagere. Man bor på dobbeltværelse.
